Kendine Ait Bir Oda: Yazar ve Şairlerin Evleri

Yazarların ve şairlerin eserlerini incelerken eserin yazıldığı dönemin koşullarına, etkilenilen sanat akımlarına veya biyografik bilgilere bakarız genellikle. Bu etkenler yazarı veya şairi ve eserini değerlendirmek için elbet büyük önem taşıyor. Fakat bir de o eserin üretildiği fiziksel gerçeklik, yazarın veya şairin, romanını veya şiirini kağıda dökerken birebir bulunduğu ortam, Virginia Woolf’un da belirttiği gibi kendine ait bir odası da bulunmakta. Günümüzde çoğunlukla müzeleştirilmiş bu evlere ve zamansız eserlerin üretildiği o çalışma alanlarına bir bakalım.

Virginia Woolf’un Evi

16. yüzyıl mimarisi bu kır evi, Doğu Sussex’de yer alıyor. Bahçesi Virginia Woolf’un eşi Leonard Woolf tarafından düzenlenen bu ev, Virginia ve Leonard’ın kurduğu Bloomsbury Yayıncılık’ın ve modern bazı yazar, filozof ve sanatçıların da dahil olduğu Bloomsbury Grup’un ortaya çıktığı yer olarak biliniyor. Günümüzde bu evde akademik sempozyumlar düzenlenmekte.

Franz Kafka’nın Evi

Franz Kafka’nın doğup büyüdüğü ev yandığı için o eve dair bir görsel bulunmamakta ancak sonraki yıllarda kız kardeşiyle birlikte kısa süreliğine yaşadığı 22 numaralı ev şu an ziyaretçilere açık durumda Prag’da bulunuyor.

Dostoevsky’nin Evi

Dostoevsky’nin öldüğü yıl olan 1881’e kadar yaşadığı apartman dairesinin birebir kopyası, günümüzde St. Petersburg’da bir müze halinde yer alıyor. Çalışma masasının bulunduğu görseldeki saat ise Dostoevsky’nin öldüğü saati gösteriyor.

Emily Dickinson’ın Evi

Şiirleri ölümünden sonra keşfedilen ve yaklaşık 2000 şiirin sahibi Dickinson’ın evi Massachusetts’de bulunuyor. Emily Dickinson hayatının büyük çoğunluğunu evinden pek çıkmayarak geçirmiştir. Bu ev günümüzde müzeleştirilmiştir.

Mary Shelley’nin Evi

Mary Shelley ve eşi Percy Bysshe Shelley kısa süreliğine Marlow bölgesinde bulunan bu evde yaşadılar ve bu süreçte Mary Shelley, ilk bilim kurgu romanı kabul edilen Frankenstein’ı tamamladı.

Ernest Hemingway’in Evi

Ernest Hemingway, 10 yılı geçkin Florida’daki bu evde yaşadı. Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen bu evde Hemingway, Çanlar Kimin İçin Çalıyor ve Öğleden Sonra Ölüm romanlarını yazdı.