Leonardo da Vinci’nin Tablosunda Yeni Figürler Keşfedildi!

Uzmanların çalışmaları sonucu, Leonardo da Vinci’nin Kayalıklar Bakiresi adlı tablosunda gizlenmiş melek ve bebek İsa figürleri ortaya çıkarıldı.

Bilim insanları, macro XRF teknolojisinden faydalanarak Londra Ulusal Galerisi’nde yer alan resimdeki çinko tabakasını çözümleyebildi. Resimdeki çinko dağılımında, bir melek figürünün kucağında bebek İsa’yı sıkıca tuttuğu ve yüzünün ona yönelik olduğu görülüyor.

Ulusal Galeri’ye göre Da Vinci’nin neden orijinal çizimini değiştirdiği kesin olarak bilinmiyor. Kayalıklar Bakiresi tablosunun, biri Paris Louvre Müzesi, diğeri Londra Ulusal Galerisi’nde olmak üzere iki versiyonu bulunmakta. Paris’te yer alan versiyonun Milano’da bulunan San Francesco Maggiore Kilisesi için yapıldığı, fakat sonradan Paris’teki bir şahsa satıldığı düşünülüyor. Leonardo da Vinci’nin benzer tabloyu kilise için daha sonradan yaptığı ve bu tablonun da Londra’da bulunan versiyonu olduğu biliniyor. Londra’daki tabloda keşfedilen gizli figürler, da Vinci’nin önce farklı bir eser çizmeye başladığını, sonradan fikrini değiştirip tekrar Kayalıklar Bakiresi tablosunu çizmeye devam ettiğini işaret ediyor.

Kaynakça: https://www.geek.com/culture/hidden-angel-and-christ-spotted-beneath-leonardo-da-vinci-painting-1800640/