Mount & Blade II: Bannerlord Özlemi Sona Erdi

Mount & Blade: Warband Hakkında

Bildiğiniz üzere Moun t& Blade serisi TaleWorlds adında bir Türk şirketi tarafından oluşturulmuş bir oyundur. Oyun Orta Çağ temalı bir rol yapma oyunu olarak anlatabiliriz. Mount & Blade: Warband 2010 tarihinde Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulmuştu ve ilk üç ayında 100 üzeri satış gerçekleştirmişti.

Mount & Blade: Warband Oyun İçeriği

Oyundaki tüm uluslar birbirleri ile savaştadır. Savaşların sonunda şehirler, kaleler el değiştirmekte ve hatta krallıklar yıkılabilmektedir. Krallıkların mevcut kralları dışında aynı zamanda hak talep eden veliahtlar da bulunmaktadır. Oyuncu isterse istediği krallığa yemin edebilir, veliaht destekleyebilir hatta kendi krallığını da kurabilir. Oyundaki amaç Kalradya’nın hakimi olmak ve tüm ulusları tek bayrak altında toplamaktır. Oyunda 6 devlet vardır: Rodok Krallığı, Vaegir Krallığı, Svadya Krallığı, Nord Krallığı, Kergit Hanlığı ve Sarranid Sultanlığı. Rodok Krallığı, Kalradya evreninin güney kısmını kaplamaktadır. Genelde dağlık bölgeleri vardır, yer yer ovalarla ve ormanlarla kaplıdır. Kalradya dışı ile olan bağlantıları Bezan Denizi tarafından kapatılmıştır. Vaegir Krallığı, Kalradya evreninin kuzey-doğu kısmını kapsamaktadır. Sürekli karlarla kaplı bu bölge, Kalradya’nın en soğuk bölgesidir. Kalradya dışıyla olan bağlantıları Büyük Tayga ve Alai Denizi’nin bir kısmıyla engellenmektedir. Svadya Krallığı, Kalradya evreninin batısında yer alır. Nehirlerle, ormanlarla kaplıdır ve bütün devletlere komşudur. Nord Krallığı, Kalradya evreninin kuzey-batı kısmını kapsar. Diğer krallıklarla arasına yer yer ormanlar veya dağlar girer, ayrıca her bölgesinin denize kıyısı vardır. Kalradya dışıyla olan bağlantılarını Alai Denizi engeller. Kergit Hanlığı, Kalradya evreninin doğusunu kapsar. Büyük bir bozkırda yaşarlar ve göçebedirler, Kalradya’nın dışıyla olan bağlantılarının bozkır uçurumları kesmektedir. Sarranid Sultanlığı, Kalradya evreninin güney-doğusunu kapsar. Çöllerle kaplı bir arazidedirler, yer yer tepeler bulundurmaktadır. Kalradya dışıyla olan bağlantıları arasında Sarrdak Çölü vardır.

8 Yıllık Büyük Bir Bekleyiş

Oyunun güzel bir serbest hikayesi olması çoğu kişi tarafından sevilen bir oyun olmasını sağladı. Oyunu geçtiği Orta Çağ devrindeki silahları kullanmak ve at sürüp ordunu yönlendirmenin zevki anlatılamaz. Mount & Blade: Bannerlord 2012’de duyrulmuş ve oyun steam’de 2016 çıkmış fakat indirme imkanları sunulmamıştı. Ve büyük bekleyiş 30 Mart 2020 tarihinde sona ermiş oldu.

Mount & Blade: Bannerlord

İlk oyunundaki Kalradya haritasi dört kat büyültürmüş ve ilk oyundaki şehir, kale ve köyler aynen bulunmaktadır.Yeni haritada meydanlarda dolaşmak yerine direk menüden bölgenin ileri gelenleri ile konuşma, yerleşim yerlerini harita üzerinde yorumlayabilme gibi yeni özellikler de mevcut. Oyuna isterseniz bir haydut, bir lord, tüccar veya kral olarak başlayabilirsiniz.

Krallıklar

Battannia Krallığı

Battannia krallığı Piktler, İrlandalılar, Gallerliler ve Keltler’den esinlenilerek yaratılıyor. Dağlık bir bölgede kurulu olan bu krallık yıllardır kalelerine saldıran düşmanlara karşı koymuş. Uzmanlık alanları ok atmak olduğu düşünülüyor.

Kuzait Hanlığı

İsmindeki Hanlık ibaresinden de anlaşılacağı üzere bu krallık tarihi Orta Asya bozkır devletlerinden ilhamını alıyor. Uzmanlıkları atlı okçuluk.

Sturgia

Sturgia krallığı ilhamını Rusya ve Ukrayna gibi Slav ülkelerden alıyor. Uzmanlık alanları balta ve kılıç.

Vlandia

Klasik bir Ortaçağ Avrupası’ndaki feodal devletlerden esinlenilmiş. Ağır süvari birlikleri en önemli askerleri olacak.

Aserai

Çöl bölgesinde kurulu olan Aserai krallığı Arap kabilelerinden esinlenilmiştir. Orduları atlı ve piyade birliklerden oluşacak.

İmparatorluk

İmparatorluk, İmparator Arenicos tahtı bırakacak bir varisi olmadan öldüğü zaman, üç imparatorluğa bölünüyor.

Bu imparatorluklardan birincisi Kuzey İmparatorluğu. Kuzey İmparatorluğu aristokrat ve senatör Lucon tarafından yönetiliyor. Lucon, İmparatorluğun eskiden olduğu gibi tek bir vücutta toplanması gerektiğine inanıyor.

İkici imparatorluk ise Güney İmparatorluğu, Arenicos’un eşi Rhagaea tarafından yönetiliyor. Rhagaea, İmparatorluğun Arenicos kızı Ira tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyor.

Üçe ayrılan İmparatorluğun son kolu ise Batı İmparatorluğu. Batı İmparatorluğu savaş kahramanı Garios tarafından yönetiliyor ve Garios, İmparatorluğun İmparator gazileri tarafından yönetilmesi gerektiğini savunuyor.

Sistem gereksinimleri

MİNİMUM:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit only)
  • İşlemci: Intel® Core™ i3-8100 / AMD Ryzen™ 3 1200
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel® UHD Graphics 630 / NVIDIA® GeForce® GTX 660 2GB / AMD Radeon™ HD 7850 2GB
  • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: Entegre GPU sistem RAM’inden 2GB ek alan gerektirebilir. Nihai çıkışta bu tahminler değişiklik gösterebilir.

ÖNERİLEN:

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit only)
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-9600K / AMD Ryzen™ 5 3600X
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 3GB / AMD Radeon™ RX 580
  • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan
  • İlave Notlar: Nihai çıkışta bu tahminler değişiklik gösterebilir.