dont look up absürdizi.com

Netflix’in Yıldızlar Geçidi: Don’t Look Up

don2t look up absürdizi.com
Jennifer Lawrence ve Leonardo DiCaprio Don’t Look Up setinin ilk görsellerinden biri

Dünya üzerinde pandemi nedeniyle sinemaların kapalı olduğu şu dönemde pek çok insan dijital platformlara yönelmiş durumda ve bunlardan en ilgi göreni şüphesiz Netflix. Yapımlarıyla adından sık sık söz ettiren platform 2021 yılına da iddialı bir giriş yapmış durumda. Kendi özgün içeriklerine ek olarak dünya çapında sevilen ve ilgiyle izlenen film, dizi, animeleri de yayınlar durumda. Bu senenin ilgi çeken yapımlarından biri de Meryl Streep, Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’in başrollerini paylaştığı Don’t Look Up.

Vizyon tarihi 19 Şubat 2021 olan ve çekimlerine 19 Kasım 2020’de başlanan film Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sebebiyle yıl içinde yayınlanması planlanıyor. Yıldızlar geçidi niteliği taşıyan filmin konusu da film ilk dile geldiğinden bu yana merakları üzerine toplamış durumda. 

Şimdi filmin konusuna değinelim;

Dünyaya yaklaşan bir kuyruklu yıldız ve kamuoyunu bu konu hakkında bilgilendirmek için sadece 6 ayı olan iki gökbilimcinin zorlu görevi izleyicinin karşısına çıkacak. Dünyaya günden güne yaklaşan kuyruklu yıldızın önemini ve yaşanacak büyük ölümleri topluma açıklamak ve bilgilendirmek için pek de parlak olmayan iki gökbilimci seçilmiştir, Kate Dibiaskey (Jennifer Lawrence) ve Dr.Randall Mindy (Leonardo DiCaprio).  Halkı bilinçlendirme yolunda yaşadıkları serüvenin içerisinde hiciv içeren bazı sahneleri de yok değil. Film karşımıza komedi dalında çıksa da biraz absürt komedi ve kara mizah niteliği taşıyor.  

leo and jennifer absürdizi.com
Dr.Randall Mindy ve Kate Dibiaskey

Filmin kadrosundaki efsane isimlerden Meryl Streep, Başkan Janie Orleon’a hayat verirken Jonah Hill ise Başkan Orleon’un oğlu ve Genelkurmay Başkanı rolünde karşımıza çıkacak. Ayrıca Timothée Chalamet (Quentin), Ariana Grande (Riley Bina), Cate Blanchett (Brie Evantee), Rob Morgan (Dr.Clayton), Himesh Patel (Philip), Chris Evans (Peter Isherwell) rollerinde ekrana gelecek. 

Jennifer absürdizi.com
Jennifer Lawrence (Kate Dibiaskey) set fotoğrafı

Hikayesinin bir bölümü New York’ta geçmesine rağmen çekimler Boston ve Massachusetts’te yapılıyor.  Filmin yönetmen koltuğundaysa Vice ile 2016 yılında Oscar adaylığı alan ve aynı zamanda Üvey Kardeşler, Ant-Man filmlerinden tanıdığımız Adam McKay oturuyor. McKay, filmin yazar, yapımcı ve yönetmenliğini üstlenmiş durumda.  Don’t Look Up’ı Vice’tan sonra komediye dönüş olarak nitelendiriyor ve Üvey Kardeşler tarzında bir yapım olmadığını daha çok Mike Judge ve ‘Wag the Dog’ arasında bir yerlerde olduğunu dile getiriyor. 

 

leonardo absürdizi.com
Leonardo DiCaprio (Dr.Randall Mindy) set fotoğrafı

Filmin yapım şirketini Paramount Pictures’in Hyperobjects Industries bünyesinde çekilirken Netflix dağıtımcısı olmak üzere filmi satın aldı ve takvimine ekledi. Netflix’in bu yıl yayınlamayı planladığı özgün içeriklerinden oluşan videoya aşağıda göz atabilirsiniz.  

İyi Seyirler!