Nolan’dan Sevgilerle ‘Dunkirk’

Dunkirk, Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği 2017 çıkışlı savaş filmi. Filmin yapımcılığını da Christopher Nolan ve eşi Emma Thomas birlikte üstlenmiştir.

Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen filmi, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman askerleri tarafından etrafının sarılması ile başlar.
Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. Başrollerinde Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Tom Hardy’nin yer aldığı filmin kadrosunda ayrıca Jack Lowden, Aneurin Barnard ve ilk kez film deneyimini yaşacak olan Fionn Whitehead ile Harry Styles da yer alıyor. Filmi kendi senaryosundan uyarlayacak olan yönetmene yapımcılık koltuğunda da Emma Thomas eşlik ediyor.

Savaşın anlatıldığı bir film olmasına rağmen Dunkirk’te tek bir kan sahnesi yok. Bu bir savaş filmi için oldukça iddialı bir şey.

Filmin müzikleri, Christopher Nola’ın birlikte çalışmaktan zevk aldığı Hans Zimmer’a ait.  Film boyunca susmayan müzik, gerilimi canlı tutmada oldukça başarılı. Hans Zimmer yine insan psikolojisini etkilemiş.