NuriBilgeCeylan

Nuri Bilge Ceylan, Yeni Filminin Çekimlerine Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne’nin çekimlerine başlandı. Filmin başrollerinde iki başarılı oyuncu Merve Dizdar ve Deniz Celiloğlu yer alıyor.

Türkiye’de sinematografi tekniği ile fark yaratan Nuri Bilge Ceylan, Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye, 2018 yapımlı uzun metraj filmi Ahlat Ağacı ile de SİYAD ödüllerinde “En İyi Film” ödülü kazanmıştı.

absurdizi

Yapım, geçtiğimiz yıl Avrupa Konseyi’nin Eurimages Fonu’ndan 470 bin €, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ise 2 milyon ₺ yapım desteği aldı. Ceylan’ın yeni filminin çekimlerine kısa bir süre önce Erzurum’da başlandı.

Ceylan’ın senaryosu üzerine uzun zamandır çalıştığı film, gelecek yıl seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Kış Uykusu ve Ahlat Ağacı gibi başarılı yapımlarının arasında dört yıl bırakan yönetmen son filmi Ahlat Ağacı(2018)’nın dönüşü için hazırlıklara başladı. Usta yönetmen; Kış Uykusu, Ahlat Ağacı, İklimler ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmlerinde birlikte çalıştığı yapımcı Zeynep Atakan ile ortaklıklarını sonlandırdı. Bu önemli değişikliğin Ceylan’ın yeni filmine nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Ebru Ceylan’ın bir süre önce yaptığı İnstagram paylaşımı, senaryonun uzunluğuna dair bir ipucu vermişti. Senaryonun fotoğrafını paylaşan Ebru Ceylan yeni filmi “En uzun senaryomuz” notuyla paylaşmıştı.

absurdizi

Filmlerinde genellikle toplumsal odaklı konulara odaklanan ve spesifik bir örnek dışında, hayatın içinden izlerle bir akım oluşturan Ceylan’ın yeni filminin konusu diğer filmleriyle benzerlik taşıyor. Başrollerinde Merve Dizdar ve Deniz Celiloğlu’nun yer aldığı yapımın konusu, Anadolu’da bir köyde zorunlu görevini tamamlamaya çalışan Samet’in İstanbul’a atanma umuduyla başlıyor. Samet’in atanmak için çabaları olumsuz sonuçlanırken kendisi gibi öğretmen olan Nuray ile karşılaşması umutsuz fikirlerinden kurtulmasını sağlayacak mı? Hep birlikte göreceğiz.