Özgür Ruh

DreamWorks Animation tarafından üretilen ve DreamWorks Pictures tarafından dağıtılan 2002 yapımı Amerikan animasyonu olan ‘Özgür Ruh’, 30 yaşında bir insan olarak, düzenli aralıklarla kendimi izlemekten alıkoyamadığım bir filmdir.

İnsanlar olarak bu dünya üzerindeki tüm canlıların, hayvanların, bitkilerin ve çiçeklerin sahibi olduğumuzu sanırız çoğunlukla. Ağacın dalındaki bir ham meyveyi, yeni çiçeklenmeye başlamış bir dalı koparabileceğimizi ya da sokaktaki hayvalara istediğimiz gibi davranabileceğimize inanırız. Çünkü biz güçlüyüzdür ve güçlü olan hep kazanır.

Ama doğada işlerin böyle yürümediğini bize anlatan Sprit isimli yaban atının, insanla ilk karşılaştığı andan itibaren yaşadığı zorlukları, maruz kaldığı zorbalıkları ve direnişini soluk almadan izleyeceksiniz. Sprit’in, Little Creek isimli kızıldereliyle dayanışmasını, gerçek sevginin neleri başarabileceğini göreceksiniz.

Dizginlenmeye çalışılan bir atın, nasıl vahşi batının kahramanı olduğunu seyrederken doğasında özgürlük olan tüm canlıların aslında aynı iç sesle konuştuğunu fark edeceksiniz.

Animasyon sevenler için mutlaka izlenmesi gereken bir film. Şimdiden iyi seyirler.