Robot “Erica” Bir Film Yıldızı Olacak

Evet, başlık tamamen doğru ve gerçek! İlk kez yapay zekaya sahip bir robot bir filmde başrol olacak. Ancak bu bizim alışık olduğumuz bilim kurgu filmleri gibi insanların taklit ettiği animatronik ya da robotlarla bir film uyarlaması değil, bu filmde oynayacak karakter tamamen gerçek bir “plastik ve cıvata” robotudur.

Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve bugün, her nerede olursanız olun yapay zekanın her sektöre yayıldığını siz de duymuşsunuzdur ancak gerçekçi olmak gerekirse çoğumuzun beklemediği bir şey; yapay zekayı sanatta görmek. Sanatsal faaliyetleri sadece insana özgü olarak düşünerek büyük bir yanılgıya düştüğümüzü artık görme vakti.

Erica’yı Yakından Tanıyalım

Erica, Japon bilim insanları Kohei Ogawa ve Hiroshi Ishiguro’nun bilimsel çalışmalarının bir ürünü olan yapay zekaya sahip bir robot. Osaka ve Kyoto Üniversitelerinin ortak çalışması ile geliştirilen Erica, verdiği ropörtajlar sırasında insanca davranışlar sergiliyor, karşısında bulunan kişiyi yerine göre kafası ve gözleri ile takip edebiliyor. Sadece bunlarla kalmayan Erica, kendisine yöneltilen sorulara da mantıklı cevaplar verebiliyor. Birçok fotoğrafın işlenmesi ile şekillendirilmiş bir yüze sahip olan Erica, birçok insanın güzel bir yüze sahip diyebileceği bir robot.

Japon bilim insanları Erica’ya gerekli oyunculuk eğitimini verirken metot oyunculuğu ilkelerini öğretti. Ancak oyunculuğun diğer yöntemlerinin yaşam deneyimi gerektirdiği ve Erica’nın böyle bir deneyimi olamayacağını için bilim insanları Erica’nın ortaya koyacağı performansı bire bir simüle etmek zorunda kaldı. Projenin yaratıcılarından Sam Khoze, Erica’nın vücut dili, duyguları, hareket hızı, kelime seçimleri optimize edilmeye çalışıldığını belirtti.

Hadi Biraz Filmden Bahsedelim

“B” olarak adlandırılmış film yaklaşık olarak 70 milyon dolar bütçeye sahip olacak. Bu isim film için bir kod ad mı yoksa vizyona da bu isimle mi girecek henüz belli değil. Film, yapay bir kadın yaratarak insan DNA’sını mükemmel hale getirmek için bir sistem tasarlayan ancak daha sonra geliştirdiği yapay zeka robotunun tehlikede olduğunu fark edip, robotu kurtarmaya çalışan bir bilim insanını ele alacak. İnsanların yapay zekaya karşı duruşunu değiştirmesi beklenen filmin çekimleri 2019’da başlamıştı, uzunca bir aranın ardından çekimleri 2021’de devam edecek filmde Erica’nın partneri olacak bilim insanını hangi oyuncunun canlandıracağı ve diğer oyuncular da henüz bilinmiyor.

Tüm dünyayı etkisi altına almış pandemi sürecinin en çok etkilediği sektörlerden biri olan sinema için yapay zekanın müthiş bir çözüm olduğu inkar edilemez bir gerçek. Düşünsenize, Covid19 salgınından etkilenmeyecek bir başrol… Müthiş olmaz mıydı? Yorumlarınızı bekliyoruz.