Sanat mı Alay mı?

İtalyan heykeltıraş Maurizio Cattelan’ın “Komedyen” ismini verdiği duvara bantlanmış muz çalışması sergilendiği ilk andan itibaren büyük bir tepki ile karşılandı. Komedi isimli çalışma 120 bin dolara alıcı buldu ve fiyatı da ayrıca tepki çekti.  Pek çok kişi bu çalışmanın bir “sanat eseri” olmadığını ve tam bir saçmalık olduğunu belirtti. Peki öyle mi?

Bu çalışma Maurizio Cattelan’ın ne ilk ne de tek hiciv çalışması. Sanatçının “Komedyen” çalışmasından önce de pek çok hiciv çalışması bulunuyor fakat hiçbiri bu kadar gündem olmadı.

Duvara bantlanmış muz her ne kadar bir sanat eseri olarak görülmese de pek çok şirket bu tema ile reklam yapmaya devam ediyor. Türkiye’deki belediyeler dahi bu tema ile twitler attılar.

Bir sanat eserini oluşturan en önemli parça fikirdir. Duvara bantlanmış muz bir eserden öte bir fikirdir. Herkesi bir noktada buluşturan, herkese ilham veren ve yeni bir trend başlatan sıra dışı bir fikir. Basit fakat sıra dışı. O kadar basit ki hiçbir sanatçının yapmayacağı basitlikte ve bu yüzden sıra dışı. Herkes alay etti ve alay edenlerin pek çoğu ondan etkilendi. Aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz.