Şener Şen’in unutulmaz filmlerinden Zengin Mutfağı, Erler Film YouTube kanalında restore edilerek yayınlandı!

Vasıf Öngören’in 1977 yılında yazdığı ve 1978 yılında sahnelendiğinde Şener Şen’in başrolünde oynadığı tiyatro oyunu ‘Zengin Mutfağı’, 1988 yılında ise Arzu Film & Erler Film ortaklığında (1977 yılında olduğu gibi) Başar Sabuncu yönetiminde bu sefer bir sinema filmi olarak izleyicilerle buluşmuştu. 1989 yılında Gümüş Zeytin Ağacı Özel Ödülü alan filmde Şener Şen’e Nilüfer Açıkalın, Oktay Korunan, Gökhan Mete, Osman Görgen gibi oyuncular da eşlik etmişti.

Şener Şen’in 2019 yılı içinde yeniden sahnelemeye başladığı ve Doğu Yaşar Akal ile yönettiği Zengin Mutfağı’nın 1988 yılında çekilen sinema filmi, Erler Film’in YouTube kanalında restore edilmiş hali ile yayınlandı.

 

Erler Film’in film için hazırladığı konu yazısı ise şöyle;

Film, dönemin toplumsal hareketlenmelerinin Lütfü Usta’nın mutfağında yarattığı dönüşümü anlatır. Lütfü Usta (Şener Şen), Kerim Bey’in aşçısıdır. Mutfağında dış dünyaya karşı kayıtsız olarak çalışan Lütfü Usta’nın tek amacı patronunu memnun etmektir. Fakat dönemin işçi hareketlenmeleri, etrafındakileri olduğu kadar Lütfü Usta’nın hayatını da derinden etkiler. İlk olarak Kerim Bey köşke bir av köpeği getirir. Lütfü Usta, köpeğe hizmet etmek zorunda olmaktan rahatsızdır. Evde çalışan hizmetçinin nişanlısı Selim’in geçirdiği dönüşüm mutfaktaki dengeleri altüst eder. Zaman geçtikçe yaşananlar, Lütfü Usta’nın düşüncelerini yeniden değerlendirmesine sebep olacaktır.

Yeni sahnelenen tiyatro oyunu ile ilgili Hazal Gündüz imzalı yazı için;

Kurdu Komünistler Zehirledi: Şener Şen’in Zengin Mutfağı