Rango (voiced by Johnny Depp, on windshield), and Lars (far right, voiced by Johnny Depp) from the movie Rango Paramount Pictures and Nickelodeon Movies. © 2011 Paramount Pictures. All Rights Reserved.

Seriye Dönüşmemiş 6 Animasyon Filmi Tavsiyesi

1.  Bir Böceğin Yaşamı(A Bug’s Life) 1998

Günlerce çalışıp kış için erzak biriktiren karıncalar, zorba çekirgelere boyun eğerek topladıklarını onlarla paylaşmak zorundadırlar. Bu durum oldukça rahatsız edicidir ta ki Karınca Flik zorba çekirgelere başkaldırana kadar.

Yönetmenliğini Arabalar ve Oyuncak Hikayesi gibi filmlerin de yönetmeni olan John Lasseter’ın yaptığı filmin seslendirme ekibinde Kevin Spacey de yer almaktadır.

 

2. Dinozor(Dinosaur) – 2000

Aladar, henüz bir yumurtayken kaçırılıp ailesinden ayrılmış ve bir adada yaşayan bir maymun türü tarafından tesadüf eseri bulunarak büyütülmüş bir dinozordur. Bir anda bastıran bir meteor yağmuruyla adada hayat felce dönüşür ve Aladar ile maymun ailesinin göç hikayesi başlar.

Yönetmenliğini Ralp Zondag ve Eric Leighton birlikte yapmışlardır.

 

3. Ratatuy(Ratatouille) – 2007

Aşçılığa olan yeteneği ve arzusu yüzünden ailesinden uzaklaşan bir farenin öyküsüdür bu filmde anlatılan. Tesadüf eseri yalnızca bulunduğu şehir değil, tüm dünyaya nam salmış Gusteau’nun restoranıyla öyküsü kesişir.

Yönetmenliğini, kendisini İnanılmaz Aile serisi, Yarının Dünyası ve Demir Dev gibi filmlerle tanıdığımız Brad Bird yapmıştır.

 

4. Vol-İ(Wall-E) -2008

Uzak geçmişte, dünyayı terk etmek zorunda kalan insanoğlunun geride bıraktığı yalnız bir temizlik robotudur Wall-e. Hayatına birden Eve adlı bir robot girer ve olaylar gelişir.

Yönetmenliğini  birçok animasyon filminde senaristlik yapan ayrıca Kayıp Balık Nemo’nun da yönetmeni olan Andrew Stanton’un yaptığı film insanoğlunun kendi geleceğine şimdiden bir özeleştiri olarak kesinlikle izlenmeli.

 

5. Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole) – 2010

Soren babası tarafından anlatılan Gahoole Muhafızları’nın destansı öyküleriyle büyüyen bir baykuştur. Soren bir gün bu muhafızlardan biri olmanın hayaliyle yanıp tutuşmaktadır.  Bir gün Baykuş Krallığı tehlikeye düşer. Ve artık Baykuş Krallığı’nın kurtuluş için tek umudu Soren’dir.

Filmin yönetmenliğini ise 300 Spartalı, Watchmen, Çelik Adam gibi filmlerle tanıdığımız Zack Snyder yapmaktadır.

 

6. Rango(Rango) – 2011

Evcil bir bukalemun bir gün eşkıyaların, büyük patronların olduğu hayvanlarla dolu olan bir vahşi batı kasabasına düşer. Kendisini bir Efsane olarak anlatır oradaki halka. Halkın da çeşitli sorunları olduğundan bir kahramana ihtiyacı vardır: İşte Johnny Depp’in sesiyle RANGO.

Yönetmenliğini, kendisini Karayip Korsanları serisi, Halka ve Maskeli Süvari filmleriyle tanıdığımız Gore Verbinski’nin yaptığı filmin müzikleri ise Hans Zimmer’a ait.

 

  • Bu yazımda sizin için Oyuncak Hikâyesi, Buz Devri, Arabalar (…) gibi seri halinde çekilmeyen tekli diyebileceğimiz animasyon filmlerden birkaçını bir araya getirdim. Umarım yazımı beğenir ve zaman bulduğunuzda izleme eyleminde bulunursunuz. Şimdiden iyi seyirler…

 

Not:

  • Filmler yapım tarihlerine göre sıralanmıştır.
  •  Kapak resmi, Rango filminde Vegas’ta Korku ve Dehşet adlı filme bir göndermedir.