Seyfi Dursunoğlu- Huysuz Virjin

1970’lerden günümüze kadar Türk televizyonlarının en çılgın, en neşeli ve en sivri dilli sanatçısı olan, Huysuz Virjin ismi ile tanınan Seyfi Dursunoğlu’nu kaybettik.

1932 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiş olan Seyfi Dursunoğlu’nun çocukluğunun ilk zamanları Trabzon’da, daha sonra ise İstanbul’da geçmiş. Bir süre Heybeliada Askeri Deniz Lisesi’nde yatılı okuyan Dursunoğlu, İngiliz Filoloji okuduğu ünversitesini, maddi zorluklar yüzünden bırakmak zorunda kalmış.

1970’te Huysuz Virjin olarak önce küçük kulüplerde sahneye çıkmaya başladı. Ünü ağızdan ağza yayıldıkça daha büyük kulüplerden teklif almaya başladı. Her yıl İzmir Fuar’ında sahneyi Türkiye’nin tanınmış solistleriyle paylaştı. İzmir Fuarı’na gelen binlerce insan sayesinde, televizyona çıkmadı ama tüm Türkiye’de kendinden bahsettirdi.

Seyfi Dursunoğlu, “Huysuz Virjin” karakteriyle en büyük sıçramayı TRT’de Öztürk Serengil’in yarışma programına katılarak yaptı. Aynı programda, tek kanalın seyredildiği bu dönemde, Huysuz Virjin’in Öztürk Serengil’e verdiği esprili cevapları gördükten sonra herkes ondan bahsetmeye başladı. Seyfi Dursunoğlu, Huysuz Virjin tiplemesiyle kimsenin söyleyemediklerini söyleyecek güce ulaştı. 

Kültürüyle, bilgisiyle, görgüsüyle herkese örnek olan, tüm mirasını STK’lere bırakan yüce ruhlu bir insandı Seyfi Dursunoğlu. Gençliği onunla aynı yıllara denk gelmiş; onun esprileriyle büyüyen bizlerin, onu her zaman sevgi ile anacağına eminim. Nurlar içinde uyu kalbimizin tatlı Huysuz’u.