Sofie’nin Dünyası

Felsefeye Bakışınızı Değiştirecek Bir Kitap “Sofie’nin Dünyası”

Ünlü Norveçli yazar Jostein Gaarder’ın en önde gelen kitabı ” Sofie’nin Dünyası”. Bu kitap insanlara kendilerini, çevrelerinde meydana gelen olayları, canlı cansız oluşumları sorgulama düşüncesini aşılar. Kimisi bu kitaptan Sofi’nin gizli dünyası diye de bahseder çünkü kimse alenen sorgulamaktan hoşlanmaz. Yargılanmaktan ya da yanlış anlaşılmaktan korkar. Neyse ki sorgulamanın çekinilecek bir tarafı yoktur. Sokrates’in de dediği gibi “Sorgulanmayan yaşam yaşanmaya değer değildir.”

Henüz 14 yaşındaki kahramanımız Sofi, bir gün posta kutusunda “kimsin” yazılı bir not bulur. Bu not gerçekleşecek olan düşünce fırtınasının başlangıcı olacaktır. “Bundan iki bin yıl önce yaşamış bir filozofa göre, felsefe insanların hayretinden doğmuştur.” der kitapta. Sofi’ye bu notları gönderen kişinin amacı da onu hayret ettirmek ve felsefenin doğmasını sağlamak. Aynı şekilde yazarın amacı da okuyucunun kendi felsefesini yaratmasını sağlamak. Tüm evreni kapladığınızı sandığınız varlığınızla aslında bir toz zerresi olduğunuzu öğrenmeniz biraz güç ve çarpıcı olabilir ama bununla ne kadar erken yüzleşirseniz ufkunuzu o kadar erken genişletebilirsiniz. Aksi halde yıllarca kendinizi sormaktan ve sorgulamaktan kaçarken bulursunuz.

Her ne kadar posta kutunuzda notlar bulamayacak olsanız da herhangi bir şeyi sorgulamak için bahane edinin. Bahaneyi kendinizde arayarak başlayın. Belki de sandığınız kişi değilsinizdir. Sahi, kimsiniz?