Son Samuray – The Last Samurai

Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncular: Tom Cruise, Ken Watanabe, Timothy Spall, Shin Koyamada


2003 yılında çekilen, Japonya’nın 1870’li yıllarında yaşanan eski ve yeni dünyanın birbiriyle olan savaşını en güzel biçimde yansıtmış ve âdeta modernleşmenin kültürlerimize olan etkisini, bizi biz yapan özelikleri nasıl da silip süpürdüğünü gün yüzüne çıkarmıştır.

Amerikalı bir subayın (Tom Cruise), modernleşmeye çalışan Japon ordusuna eğitim vermesi amacıyla, Japonya`ya giden gemiye binmesiyle başlayan film, isyan çıkaran samurayların bu Amerikalı subayı esir almasıyla çok farklı bir noktaya sürükleniyor. Esir tutulduğu zaman boyunca samurayların hayat tarzı ve felsefesi, içinde yaşadığı pişmanlıkları ile yüzleşmesine yardım edecek ve kendisini para için yaşayan bir adamdan, onuru için yaşayan bir adama dönüştürecektir.

İzlendiğinde, hayatta nelerin daha önemli olduğunu bize göstermesi ile oldukça düşündüren, saygı göstermenin, bağlılığın, huzurun kaynağını bulmamıza bir nebze de olsa katkı sağlayan bu film, gerçek hayattan esinlenilmiş olsa da tam olarak olayları doğru şekilde işlememiştir. Böyle olmasına rağmen filmin sürükleyiciliği, oyuncuların muhteşem performansı ve Hans Zimmer’ın müzikleriyle sıradan savaş filmlerinden ayırmamak elde değil.

-Bir insanın kaderini değiştirebileceğine inanıyor musun?
+Bana göre insan kaderi kesinleşene kadar elinden geleni yapar.

Tom Cruise’un en iyi performanslarından birini sergilediği bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum.