Spotify’dan “2020 Özeti” İşte En Çok Dinlenen Şarkılar

Son yıllarda her alanda olduğu gibi müzik dinlemek için de büyük ölçüde dijital platformlardan yararlanıyoruz. İsveç merkezli müzik servisi sağlayıcısı Spotify dünya çapında en yaygın kullanılan uygulamalardan biri. 200 milyonun üzerinde kullanıcısıyla uygulama insanların müzik dinleme alışkanlıklarına yön veriyor. Bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olunca büyük bir veri ağına da sahip olmuş oluyor. Spotify her sene Aralık ayında elindeki bu verilerin istatistiklerini yayınlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Dünya’da uygulama üzerinde en çok dinlenen isimleri açıklamıştı. Bugün itibariyle de kullanıcılara kişisel “2020 Özeti” hizmetini erişime açtı. Hikayeler özelliği ile kullanılan hizmet ile kullanıcılar bir yıl boyunca en çok dinledikleri şarkılar, dinlemeyi tercih ettikleri türler, müzik dinleyerek geçirdikleri süre gibi bilgilere ulaşabiliyor. İsteyenler bu bilgileri takipçileri ve en çok dinledikleri müzisyenlerle paylaşabiliyor. Sosyal medyada bugün en çok konuşulanlar listesinde #Wrapped2020 başlığı birinci sırada yer alıyor.

Öncelikle Spotify’ın yayınladığı verilere göre dünyada ve Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar listesine göz atalım.

Dünya Genelinde En çok Dinlenen Sanatçılar

Bad Bunny
 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. J Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Şarkılar

The Weeknd
 1. “Blinding Ligts” The Weeknd
 2. “Dance Monkey”, Tones and I
 3. “The Rox”, Roddy Ricch
 4. “Roses-Imanbek Remix”, Imanbek ve SAINt JHN
 5. “Don’t Start Now”, Dua Lipa

Gelelim Türkiye verilerine. Spotify tarafından hazırlanan istatistiklerine göre ülkemizin müzik tercihleri ve detayları.

Türkiye’de En Çok Dinlenen Sanatçılar

Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar listesinin zirvesinde 3. yılında da Ezhel yer alıyor. Rap müzik türünün baskın şekilde görüldüğü ilk 10’da alternatif müziğin de geniş bir dinleyici kitlesiyle popüler isimleri listeye taşıdığını görüyoruz.

 1. Ezhel
 2. Sezen Aksu
 3. Murda
 4. Sagopa Kajmer
 5. Patron
 6. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 7. Zeynep Bastık
 8. Emir Can İğrek
 9. Gazapizm
 10. Dolu Kadehi Ters Tut

Türkiye’de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar

Pop müziğin Minik Serçesi Sezen Aksu yıllar boyunca sürdürdüğü popülerliğini 2020 yılında da korumuş görünüyor. Popun kraliçesini ikinci sırada yeni nesil isimlerden Zeynep Bastık takip ediyor.

 1. Sezen Aksu
 2. Zeynep Bastık
 3. Billie Eilish
 4. Sertab Erener
 5. Sena Şener
 6. Göksel
 7. Tuğçe Kandemir
 8. Dua Lipa
 9. Sıla
 10. Lana Del Rey

Türkiye’de En Çok Dinlenen Müzik Grupları

Gruplar söz konusu olduğunda uzun süredir dinleyici kitlesini arttıran Yüzyüzeyken Konuşuruz birinci sırada listenin zirvesinde yer alıyor. Mor ve Ötesi, Pinhani gibi köklü grupların yanında İkiye On Kala gibi yeni isimleri de ilk 10’da görmek mümkün.

 1. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 2. Dolu Kadehi Ters Tut
 3. Duman
 4. Pinhani
 5. Adamlar
 6. Mor ve Ötesi
 7. maNga
 8. Perdenin Ardındakiler
 9. İkiye On Kala
 10. BTS

Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler

En çok dinlenen albümler listesinde birinci sırayı yine rap müzik türünde Murda ve Ezhel ortaklığından Made ın Turkey albümü alıyor.

 1. Made In Turkey- Murda, Ezhel
 2.   HiZA- Gazapizm
 3. Lights Out- Ufo361
 4.  DOĞA -Murda
 5.  Akustik Travma- Yüzyüzeyken Konuşuruz
 6.  Dünya Günlükleri- Adamlar
 7.  Müptezel- Ezhel
 8.  ORMAN KANUNLARI- Ben Fero
 9. Karanlık – Dolu Kadehi Ters Tut
 10. WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO- Billie Eilish

Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast Yayınları

Dijital platformlardan sadece müzik değil “internet radyo sohbeti” olarak nitelenebilecek podcast yayınları da oldukça geniş bir kitle tarafından takip ediliyor. Türkiye istatistiklerine göre en çok dinlenen podcast yayınlarında zirvede klinik psikolog Beyhan Budak tarafından hazırlanan Kendine İyi Davran başlıklı podcast bulunuyor.

 1. Kendine İyi Davran
 2. Umarım Annem Dinlemez
 3. O Tarz Mı?
 4. Zihnimin Kıvrımları
 5. Fularsız Entellik

Sitemiz değerli yazarlarından Tulya Diplomat tarafından hazırlanmış olan Podcast Önerileri yazısına da göz atabilirsiniz.

Son olarak Türkiye’de en çok dinlenen şarkıyı da listemizin sonunda sizlere paylaşalım. Tüm dünya olarak zor günler geçirdiğimiz, sokağa çıkma yasakları, evde kal çağrıları, salgının yaşattığı stres ile geçen günler boyunca sığındığımız şey yine şarkılar oldu. Herkes sevdiği tarzlara ve keyif aldığı türlere ait yüzlerce şarkıyı hayatına misafir etti. Daha sağlıklı ve güzel günlerimizde şarkıların daha mutlu anlara eşlik edeceği günler dileğiyle müzikle kalın.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.