Sundance Ödüllü Yönetmen Tolga Karaçelik’in Ödüle Doymayan 2 Filmi

KELEBEKLER

“Bazen çok üzülüyorum”

2018 yapımı filmde; annesinin ölümüyle dağılan Cemal, Kenan ve Suzan kardeşlerin yıllar sonra babalarından gelen bir telefonla Hasanlar köyünde bir araya gelmeleri, hesaplaşmaları ve aslında yeniden tanışıp yüzleşmeleri anlatılır.

Hem sıradanlığı hem olağanüstülüğü, hem dramı hem komediyi bir arada izleyebileceğiniz absürd mü absürd bir film Kelebekler.

Çocukluklarından itibaren tüm bağları kopmuş her biri birbirinden farklı 3 kardeş aynı evin içinde de birbirine duvar örebilir mi? Nasıl aile olunur? Babalarını defnetmek için geldikleri küçük bir köy yerinde geçmişleriyle de yüzleşen 3 kardeşin başına ne gelebilir ki?
Bu soruların ve daha fazlasının cevabı: kent-kır, baba-çocuk, geleneksel-modern çatışmalarının üzerine oturtulmuş; kafası karışık ateist imamı, alamancı astronotu, patlayan tavuklarıyla absürd film Kelebekler’de.

Kelebekler filmi, 2018 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.

SARMAŞIK

“Direkler eğik, burnumuz batmış suya;
İnsan düşmanının sillesinden kaçar ya
Soluğunu ensesinde duya duya
Ve koşar başını hiç kaldırmadan,
Gemi öyle koştu, rüzgar öyle coştu:
Kaçtık güneye hiç durmadan.”

2015 yapımı Sarmaşık; haciz sebebiyle seferine devam edemeyen bir gemide 6 gemi mürettebatının yaşadıklarının anlatıldığı bir psikolojik-gerilim filmidir.

Zaman ilerledikçe mürettebatın gerçeklikten kopuşu, kaptan Beybaba ve atadığı yardımcısı İsmail’in iktidarının yerle bir oluşu sizleri iktidar ilişkileri, hiyerarşik güç, isyan ve liderlik üzerine düşünmeye sevk edebilir.

Tâbi bir de “Gerçekten hepimiz aynı gemide miyiz?” diye sorabilirsiniz.

2015 yılının en başarılı Türk filmlerinden biri olan Sarmaşık, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Nadir Sarıbacak) ödüllerinin sahibi oldu.

O zaman iyi seyirler…