Tarihte Öne Çıkan Kişilerin Bilinmeyenleri

Bugünkü yazımızda, tarihte öne çıkmış kimi lider, sanatçı ve bilim insanının bilinmeyen veyahut az bilinen yönlerini sizin için derledik.

XIV. Louis, sudan ve banyo yapmaktan nefret ederdi. Hayatında yalnızca birkaç kez banyo yapmıştı.
Mozart’ın görünüşü ile bağdaşmayan çok çocuksu bir tavrı vardı. Rivayete göre, gülüşü de çok sinir bozucu ve gürültülüydü.
Takım elbiselerini kendisi tasarlayan Mustafa Kemal Atatürk, lacivert rengini takım elbiselerinde sevmez ve kullanmazdı. Gömlek için ise beyaz rengi tercih ederdi.
Leonardo da Vinci’nin kadınlara karşı ilgisi yoktu. Erkeklere karşı ilgi duyduğu söylenen Leonardo’nun en meşhur tablosu olan Mona Lisa’nın da, kadın kılığına girmiş bir erkek olduğu ya da Leonardo’nun aslında kendisini baz alarak resmettiği bir resim olduğu iddia edilmiştir.
Nikola Tesla’nın şizofren olduğu söyleniyordu. Nesnelerle konuşan Tesla’ya göre, o kimsenin görmediği ışık tonlarını görüyor, kimsenin duymadığı frekansları duyuyor ve kimsenin hissedemediği şeyleri hissedebiliyordu.
Mısır kraliçesi olan Kleopatra, aslında Yunanlıydı. Ailesi Mısır’a göç etmişti. Kleopatra ismi de Yunanca bir isimdi ve “şanlı babadan gelen” anlamına geliyordu.
Tarihin gidişatında büyük bir etkisi olan Cengiz Han, o dönemin nüfusunun %11’ini öldürmüştü.
Bıyığını kesmeyi reddeden Hitler söylentiye göre, burnunu küçük gösterdiği için bıyık bırakmıştı.
Napolyon bilinenin aksine kısa boylu değildi. Boyu 1.70’di ve o dönemin Fransız erkeklerine göre normaldi.
Psikanalizin kurucusu Freud’un batıl inançları vardı. Ona göre, 23 ve 28 sayıları ve onların toplamları olan 51 sayısı sihirli sayılardı.
Sezar, kişisel bakımına çok önem verirdi. Saç dökülmesinden muzdarip olan Sezar, hiçbir çare bulamayınca, defne yaprağından yapılmış bir tac ile saçlarının dökülmesini gizlemeye çalıştı.
Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı’nın kurucusu olan Osman Gazi, ayakta durduğu zaman elleri, dizlerini geçerdi.