Uluslararası Uzay İstasyonu’na Yolculuk Başladı

Roscosmos kozmonotu Oleg Skripochka, NASA astronotu Jessica Meir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk astronotu Hazzaa Ali Almansoori’den oluşan üçlü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı.

NASA’nın yaptığı basın açıklamasına göre astronotlar, Soyuz roketiyle, saat 9:57’de Kazakistan’dan uzaya fırlatıldı. Astronotlar 6 saat sürecek yolculuklarına başladılar ve güvenli bir şekilde yörüngeye girdiler.

Roketin kalkış anı:

Roscosmos ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında yapılan anlaşmaya göre Almansoori, yörünge laboratuarında 8 gün geçirecek. 30 yıldır uzaya, Arap bölgesinden kimsenin gitmediğini belirten Almansoori, bu görevi üstlendiği için gurur duyduğunu söyledi.

Ekibin, Zvezda servis modülüne iniş yapması bekleniyor. Laboratuara iniş yaptıklarında ise onları, istasyonun komutanı ve Roscosmos kozmonotu olan Alexey Ovchinin, NASA astronotları Christina Koch, Nick Hague ve Andrew Morgan, Roscosmos kozmonotu Alexander Skvortsov ve Avrupa Uzay Kuruluşu astronotu Luca Parmitano karşılayacak.

Meir ve Skripochka’nın istasyonda, 6 aydan uzun bir süre geçirmesi ve bu süreç içinde yüzlerce biyoloji, biyoteknoloji, fiziksel bilim ve Dünya bilimi deneylerine devam etmeleri bekleniyor.

Oleg Skripochka, Jessica Meir ve Hazzaa Ali Almansoori.

Kaynak:

https://www.geek.com/news/watch-soyuz-spacecraft-launches-new-crew-to-space-station-1805218/