William Shakespeare’den Size Nasıl Geliyorsa

Shakespeare tarafından yazılmış pastoral komedidir.

İngiltere başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenen oyun komedi türünde olsa da romantik bir aşk hikayesinden bahseder.

Dük Frederick, ağabeyi Büyük Dük’ün ünvanını alarak Arden Ormanı’na sürgün etmiştir. Büyük Dük’ün Rosalind adında bir kızı vardır.

Rosalind, Dük Frederick’in düzenlediği güreşlerde galip gelen Orlando ile tanışır ve ona aşık olur. Bu dönemde babası gibi Dük Frederick’in gazabına uğrayan genç kız da ormana sürgün edilmişitir. Tesadüf o ki Orlando da ağabeyi Oliver ile kavga etmiş ve ormana kaçmıştır.

Dük Frederick’ın kızı, Rosalind’in arkadaşı Celia ve soytarı Touchstone de kızın peşinden gider.

Etrafta dikkat çekmemek için oğlan kılığına giren ve Ganymede ismini alan Rosalind ormanda büyük aşkı Orlando’ya rastlar.

Bir müddet sonra Oliver de ormana gelir ve başına gelen tehlike yüzünden ölümden döner. Onu kurtaran ise kardeşi Orlando’dur. Ve böylelikle kardeşler barışır.

Rosalind erkek kılığında olduğu için Phebe adında bir kız ona kur yapmaktadır. Bu yüzden Rosalind kimliğini açıklamak durumunda kalır.

Birbirlerine kavuşan aşık çiftler, sürgündeki Büyük Dük huzurunda evlenirler. Dük Frederick ise manastıra kapanmaya karar verir böylelikle Büyük Dük eski konumuna geri dönebilmiştir.

Oyunda göz önünde olan karakterler arasında bir de Jaques dikkat çeker. Büyük Dük’ün lordları arasında olan Jaques alaycı bir filozoftur. ‘Yaşam tümüyle bir sahnedir’ ile başlayan sözü ise oldukça ünlüdür.

"Yaşam tümüyle bir sahnedir;
Erkeklerle kadınlarsa, hepsi birer oyuncu,
Biri çıkar, öteki girer ve her biri
Kendine düşen sürede pek çok rol oynar;
İnsanın yedi dönemi yedi perde eder."