Yapay Zeka Çağı

YouTube Originals, içeriğini genişletmeye ve değişik konseptlerde video serileri üretmeye devam ediyor. Platform, belgesel serilerine, 18 Aralık’ta yayına geçirdiği “The Age of A.I.” ile bir yenisini daha ekledi. Robert Downey Jr.’ın sunumuyla ilerleyen bu seri, değişik disiplinlerden yaratıcıları ve onların buluş ve çalışmalarını içeriyor.

Belgeselde, insan ve yapay zeka arasındaki kimlik farkları, iki türün nasıl bir arada çalışabileceği ve ortaya çıkan yenilikçi çözümler, sinema, müzik ve endüstriyel alanlar açısından örneklendirilmiş.

“How Far is Too Far?” isimli ilk bölümde, robot bilimci Dr. Ayanna Howard, yapay zeka hakkında oluşmuş yanlış kanılardan birinin de yapay zekayı, her şeyi bilen, her işi başarabilen ve tüm insanlığın toplamından daha zeki bir üstün yapı olarak algılamamız olduğunu belirtiyor.

“Baby X” adındaki yapay zeka projesini yürüten ekibin CEO’su Mark Sagar ise, insanlığı çağlar boyu geliştirmiş en önemli şeyin insanlar arası işbirliği olduğunu ve geleceği şekillendirecek en önemli gelişmenin de insan ve yapay zeka arasındaki işbirliği olacağını söylüyor.

Yapay zeka ile birleşme ve ayrışma noktalarımızı yaratıcı bir bakış açısıyla irdeleyen belgeselin ilk bölümü: