Zülfü Livaneli’nin Son Kitabı “Gökyüzü Herkesindir”

Zülfü Lİvaneli, “Hep bir ağızdan türkü söyleyen” bir halkın sesi oldu. Onun ezgileri ve dizeleriyle halklar arasında dostluk köprüleri kuruldu, gidenlerin ardından yaslar tutuldu. Bireysel olanla toplumsal olanın iç içe geçtiği bir çağda, Lİvaneli’nin sözleri, “Gökyüzü herkesindir”, “Dünyayı güzellik kurtaracak” diyenlerin umudu oldu…

Gökyüzü herkesindir, Türkiye’nin kuşaktan kuşağa aktarılan şiiri:

Bir gün

çok bunalırsan

denizin dibinde

yosunlara takılmış gibi

soluksuz

sakın unutma gökyüzüne bakmayı

gökyüzü senindir

gökyüzü herkesindir

Kitap arkası yazısı

Ülkemizin evrensel sanatçısı Zülfü Livaneli’nin son kitabı böyle sunuluyor bizlere. Doğan Kitap tarafından yayınlanan, gökyüzü mavisi kapağıyla dikkat çeken bu güzel eser birbirinden özel Livaneli şiirleri içeriyor. Aynı zamanda bu şiirleri Abidin Dino desenleri süslüyor.

“Şiirler”, “Sözden sese” ve “Çocuklar için” başlıklarıyla üç bölümden oluşuyor. Sözden Sese bölümünde yer alan bestelenmiş şiirlerini okurken aklımızdaki melodilerden ayırmak hayli güç olsa da bir çırpıda keyifle okunan harika bir kitap.

Hepimizin olan gökyüzüne bakalım umutla, kulağımızda sevdanın notalarıyla. Ve son deyişi kitabın iç kapağında da yer alan Abidin Dino sözlerine bırakalım:

Nazım’ın “Sen mutluluğun resmini yapabilir misin?” sorusuna karşılığım: “Ben daha yapamadım Nazım, belki zamanı değil” olacak ama “Zülfü türküsünde mutluluğu ha yakaladı ha yakalayacak bence…”

Abidin Dino

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir