Korkunç Deney: David REİMER

Bir İnsan Bencilliği Uğruna En Fazla Nereye Kadar Gidebilir?

Antik çağdan günümüze kadar tartışma konusu olmuştur: Cinsiyet yönelim doğuştan belli midir yoksa sonradan mı seçilir?

Peki cinsel yönelim nedir?

Cinsel yönelim; erkeklere, kadınlara, hem erkeklere hem kadınlara, hiçbir cinsiyete veya daha farklı bir cinsiyete karşı duygusal, romantik veya cinsel çekimi tanımlar. Daha geleneksel anlamda, cinsel yönelimi heteroseksüel, lezbiyen/gey ya da biseksüel olmak anlamında düşünebiliriz.

Şimdi ise ilk sorumuza dönelim. Cinsel yönelim doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı seçilir?

Antik çağdan günümüze kadar tartışma konusu olan bu sorunun cevabı henüz net olarak bilinmemektedir.  Bu konuda yapılan birçok araştırma vardır. Kimi araştırma bu soruya doğuştan gelir sonradan değiştirilemez diye dayanaklandırma oluştursa da kimisi çevre, kültür, yaşam tarzı… ile bunun sonradan seçildiğine, insanın kendisinin karar verdiği cevabına ulaşmıştır.

Pekala Dr.John Money bunu test etmek için ne yaptı?

İşte o korkunç David Reimer deneyi:

1965 yıllarında ikiz bir kardeşiyle doğmuştu David. Ve daha 6 aylık iken, az görülen bir idrar yolu rahatsızlığına yakalandı. Ailesi onu tedavi ettirmek için tıbbi destek aldı, fakat doktorlar alışılagelmedik bir sünnet tekniği kullanacaktı. David’in penisini yakarak sünnet edeceklerdi. Bunun daha iyi olabileceğini düşünmüşlerdi ve bunun yanında nadir kullanılan bir tekniği kullanacak olmanın heyecanındalardı. Fakat işler istedikleri gibi gitmedi. Ameliyat esnasında sıkıntı çıktı, David Reimer‘in penisi tamamen yandı ve kullanılamaz hale geldi.. Bunun üzerine ailesi dünyanın en iyi cinsel çalışmalarını yapmış Dr.John Money  ile görüştü. John Money, yeniden bir penis inşa edilmesini ısrarla reddediyordu ve David’in penisinin alınıp yerine daha kolay bir şekilde vajina inşa edilmesini destekliyordu. David’in ismi o günden sonra Brenda olarak değişecek, ve David’e sanki o bir kızmış gibi davranılacaktı. Bu sayede David’in kız olarak büyümesi bekleniyordu. David Reimer, aslında bir psikolojik deneyin içinde olduğunun farkında değildi..

Sonrasında ailesi ciddi bir eğitime sokuldu, Dr.John Money ise David’in tüm psikolojik ihtiyaçlarını üstleneceğini açıkladı. Ailesi artık David’e bir kız gibi davranmaya başlamıştı, kız eşyaları giydiriyor ve kız oyuncaklarıyla oynatılıyordu. 10 sene sonra tekrar kontrole gelindiğinde gelişmelerin iyiye gittiği görüldü. David Reimer, bir kız gibi davranıyordu. Ailesi hiçbir olumsuz gelişme söylemiyor, onun artık bir kız olduğunu iddia ediyorlardı.

David’ in kız kimliğini kazanması için cinsel eğilimlerinin yeterliliğinin dekanıtlanması gerekiyordu. Dr.John kontrolünde David bir odaya çıplak şekilde konularak cinsel organının farkındalığı sağlanmaya çalışılıyor, kadın cinsel pozisyonlarına sokularak eğilim verilmeye çalışılıyordu. Deneyler olumlu gidiyordu fakat sonrasında ailesinin David hakkında “kız gibi davranıyor” diyerek yalan attığı ortaya çıktı. Bu durum ailesinin “kendini kandırma, kaçış yolu olarak kendini buna inandırma” eğilimi olarak psikologlarca adlandırıldı. David’e her ne kadar dışarıdan kadın hormonları takviyesi yapılsa, göğüsleri büyütülmeye çalışılsa ve kızmış gibi davranılsada David erkeklik belirtileri gösteriyor ve asabi tavırlar sergiliyordu.

Bunun üzerine Dr.John Money, David Reimer’e gerçek bir vajina inşa etmeyi düşündü, fakat ailesi bu düşünceye karşı çıktı. David ise o yaşına kadar karnına açılan bir delikten idrarını yapıyor ve işlevsiz vajinasının ne anlama geldiğini garipsiyordu. Aile, Dr.John ile tüm bağlarını kopardı. David 13 yaşına geldiğinde intihar eğilimleri gösterdi, doktora gitmek istemedi.

Ailesi ise artık gerçeği saklamaktan vicdan azabı duyuyordu, ve ona gerçeği söylemişlerdi. David ergenlik döneminde ruhsal bozulmalar yaşadı.

22 yaşlarında hormon tedavisi oldu, göğüslerini aldırmak için 2 ameliyat geçirdi, yeni bir penis inşası için de 2 ameliyat daha..

David Reimer, bir erkek gibi davranıyordu ve ileriki yaşlarında bir kadın ile evlenerek 3 çocuğun üvey babası oldu.

Fakat hiçbir şey yeterli gelmedi; David Reimer, yaşadığı hormonsal dengesizlik sorunları nedeni ile 33 yaşında kendini bir manavda başından vurarak intihar etti..