Pastel Renklere Simetrik Bakış: Wes Anderson Sineması

Bu yazımda, sinemada görselliğe bakışımı değiştiren bir yönetmenden bahsedeceğim. Aksiyon sahnelerinde bile estetiği elden bırakmayan ve filmleriyle, simetrik fotoğraflarla dolu bir arşivi inceliyor hissi veren Wes Anderson’dan.

Wes Anderson sineması denildiğinde akla pastel renk paletleri ve estetik sahneler geliyor. Farklı kadraj tercihleri, hemen her sahnede bizi karşılayan simetri ve etkileyici renk paletleriyle birleştiğinde ortaya seyir zevki yüksek işler çıkıyor. Bu görsel şöleni, yönetmenin müzik tercihlerini hoş bir şekilde tamamlıyor.

StudioBinder, Wes Anderson ve renk kullanımını ele aldığı bir videosunda renkleri ton, doygunluk ve parlaklık açısından incelemiş. (buradan bakabilirsiniz)

Ton, renk ailesini ifade ediyor ve Anderson’ın filmlerinde genellikle ana renklere yöneldiğini görüyoruz. Doygunluk ise rengin yoğunluğuyla ilgili ve filmlerde ana renklerin göz alıcı olmasının sebebi Anderson’ın genellikle yüksek doygunluk kullanması. Video, son olarak parlaklık konusunda bipolar bir ton ortaya çıktığından bahsediyor. Parlaklık, belirli bir rengin ne kadar açık veya koyu olduğunu ifade eder. Anderson filmleri, karanlık yerlerdeki mizahı buluyor. Bu yüzden de iç karartıcı sahnelerde umut verici renkler kullanıyor. Bu durum, renk teorisinin sunduğu pratiği farklı bir hale getirerek izleyicide karmaşık duygular oluşmasına yol açıyor.

Bir diğer nokta ise, bazı karakterlerin renklerle özdeşleşmesi. Bu renk, o karakterin kişiliği, travmaları ve geçmişiyle bağ kuruyor. Anderson’ın sıklıkla “aile” kavramına değinmesi ve karakter analizleri de ilgi çekici.

Sinemada renk paletlerinin kullanımına bakmak isterseniz Renkler ve Sinema yazıma göz atabilirsiniz.

Filmlerinde zaman zaman çocuksu bakış açısını yakalayabildiğimiz Wes Anderson’ın stop-motion animasyon filmleri de oldukça etkileyici.

Filmlerdeki üst plan çekimlerinin ve simetrinin hoş bir şekilde derlendiği bu iki videoya da bakabilirsiniz.

Hayranlıkla tablo izleyenler, içine simetri giren her şeyin güzelleştiğine inananlar ve içindeki çocukla arası iyi olanlar, sizleri Wes Anderson sinemasına davet ediyorum.

Son olarak, 2020’de çıkması planlanan filmi The French Dispatch salgın sebebiyle ertelenmişti. Bu film ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.